YKS Yükseköğretim Kurumlar Sınavı

YGS ve LYS nin kaldırılması ile kısaca YKS adı ile hayatımıza giren Yükseköğretim Kurumlar Sınavı hakkındaki bilgiler açıklandı. YKS nedir, YKS nezaman, YKS sınav sistemi hakkında merak ettiklerinizi elimizden geldiğince cevaplamaya çalışacağız.

YKS Nedir?
YGS ve LYS yerine gelen Yükseköğretim Kurumlar Sınavı yeni sınav sistemi ile hayatımıza girmiş bulunmakta. Yeni sınav sistemi ile daha önce farklı günlerde yapılan sınavlar 1.Oturum ve 2.Oturum olmak üzere aynı gün içerisinde yapılacak.

1.Oturum (Temel Yeterlilik testi) yani ilk sınav  öğleden önce olacak. 1.Oturumda Türkçe ve Temel Matematik testleri olacak. 40 Türkçe ve 40 Temei-l Matematik sorusu içeren 1.oturumda toplam 80 soru bulunacak. Bu sınavda her iki branşında sınav sounucuna etkisi %50 olacak. Yani sınav puanı hesaplanırken Türkçe %50 Temel Matematik %50 olarak etki edecek. Temel Yeterlilik sınavı ile  Ön Lisans yerleştirme hakkı kazanmak için en az 150 puan almak gerekmekte.

 • TYT-Puanı Hesaplanması : Türkçe %50 + Temel Matematik %50

Ayrıca Temel Yeterlilik testinden 200 ve üstünde puan alan adaylar istedikleri taktirde bir yıl sonraki sınava girmeyerek almış oldukları puanı kullanabilecekler. Yani 200 ve üstü puan alan adayların 1.OturumTemel Yeterlilik sınavı 2 yıl süreli geçerli olacak. Ancak ben bu kez daha yüksek puan alırım diyorsanız gelecek senede aynı sınava girebilirsiniz. Bu bir tercih olarak adaylara bırakılmış durumda. Bu sene 205 puan aldınız. Gelecek sene daha yüksek puan için sınava girdiniz ve daha düşük puan aldınız. Bu durumda bir önceki dönem aldığınız daha yüksek puanınız geçerli olacaktır.

2.Oturum ise Temel Yeterlilik sınavının yapıldığı aynı gün öğleden sonra yapılacak. Bu sınavda ise 4 farklı alandan toplam 160 soru sorulacak. Adaylar tercih alanlarına göre (Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık) toplam 80 soruyu cevaplayacak. 2.Oturumda ki sınavlar Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2 (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi),  Matematik ve  Fen Bilimleri alanlarından oluşacak. Her sınavda 40 soru bulunacak. 2.Oturumda lise müfredatı esas alınacak.

YKS 1.Oturum Soru Dağılımları

 • Türkçe : 40 soru
 • Temel Matematik : 40 soru

YKS 2.Oturum Soru Dağılımları

 • Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 : Türk dili ve edebiyatı 24 soru, Tarih 10 soru, Coğrafya 6 soru
 • Sosyal Bilimler-2 : Felsefe grubu 12 soru, Din Kültürü 6 soru, Coğrafya-2 11 soru, Tarih-2 11 soru
 • Fen Bilimleri : 14 fizik, 13 kimya, 13 biyoloji.
 • Matematik : 40 soru

2.Oturum alan sınavı olacak ve öğrencilerin Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık puanları belirlenecek. Bu oturumda puan hesaplama ve sınavların ağırlık oranları ise;

 • Sözel : Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 %50 + Sosyal Bilimler-2 %50
 • Sayısal : Matematik %50 + Fen Bilimleri %50
 • Eşit Ağırlık : Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 %50 + Matematik %50

YKS 1.oturum tüm adayların girmesi gereken sınavdır. Yani tüm adaylar 1.oturuma katılmak zorundadır. Puan hesaplanması sırasında 1.oturumun sonuca etkisi %40 olacaktır.

 • YKS Puan Hesaplaması : 1.Oturum %40 + 2.Oturum %60
 • Lisans tercihi yapabilmek için YKS puanı 180 ve üzeri olmak zorunda.

Ortaöğretim başarı puanı hesaplanması önceki yıllar ile aynı şekilde devam etmekte. 2.oturuma girebilmek için adayların 1.oturumda başarılı olması gerekmekte. (Aynı gün yapılacak sınavda puan hesaplaması yapılamayacağı için başarılı yada değil şeklinde değilde bu kısmı 2.oturuma girebilmek yerine 2.oturum sonucunda alan bazlı üniversitelere tercih yapabilmek için diye düşünmek daha akla yatkın olacaktır.)

YKS Sınavı Nezaman, YKS Sınav Süreleri Ne Kadar?

 • YKS Sınavının  23 Haziran 2018 tarihinde uygulanacağı ÖSYM tarafından açıklandı.
 • YKS 1.Oturum yani Temel Yeterlilik Testinde 80 soru bulunacak ve adaylara 90 dakikalık süre tanınacak.
 • YKS 2.Oturumda ise sınav süresi 180 dakika.